Saiko / Kowalski – Janusz Kowalski

Stery SAIKO to według mnie najpopularniejsze stery jakie można znaleźć w dosłownie każdym rowerze używanym przez kluby kolarskie. Lekkie, niskie i na łożyskach igiełkowych. Stery często można zauważyć na starych fotografiach w Rychtarskich / Orłowskich / Rometach Super.

Zakład Produkcyjno-Handlowy “SAIKO” Janusz Kowalski
ul. Złota 5
62-002 Suchy Las (Poznań)

Stery to nie jedyne produkty, jakie powstawały w zakładzie Pana Janusza Kowalskiego pod Poznaniem. Ogólnie firma działa od 1980 roku i początkowo zajmowała się produkcją elementów do silników okrętowych. Produkcja części rowerowych zaczęła się w 1986. Początkowo były to stalowe stery dla firmy Romet pod nazwą firmy JAKO – JAnusz KOwalski. Spójrzcie na plakat klubu Bizon Bieganów z 1991 roku.

Bizon Bieganów 1991 – JAKO – Janusz Kowalski
Zdjęcie Czarne Trampki

Kolejnie powstały pierwsze autorskie stery KOWALSKI o nazwie wybitej na misce, wyglądem przypominają stery Campagnolo C-Record 1 gen. W tej wersji były kulki a nie wałeczki (igiełki). Zaczęto je produkować w 1992 roku.

Stery Kowalski (SAIKO)
Zdjęcie Czarne Trampki
Pudełko Stery J. Kowalski POLAND
Zdjęcie: Oliwier Sokólski

Za dwa lata w 1994 powstały te klasyczne igiełkowe SAIKO. Co ciekawe, pierwsza wersja wspomnianych już igiełkowych sterów nosiła nazwę SAJKO pisane przez J. Dlaczego tak? Nadal jak w przypadku JAKO, nazwa firmy pochodzi od imienia i nazwiska ale tutaj dorzucamy jeszcze dwie pierwsze litery imienia SAra, córki Pana Janusza i odejmujemy literkę A. SAraJanuszKOwalski. Poniżej zdjęcie miski z grawerem SAJKO.

Stery SAJKO

Dla „łatwiejszego” graweru firmę nazwano SAIKO przez I. Tak istnieje do dnia dzisiejszego.

Stery Saiko 1′
zdjęcie Bartosz Turski

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *