Aero Quatro – Expert Szczecin – Jarosław Zieliński

Jarosław Zieliński – Szczecin – znany głównie z pełnych dysków Expert Szczecin, czteroramiennych kół Aero Quatro i kół o nazwie Compact. Jak czytamy w jednym ze starych gazetowych artykułów:

„Pomysł na produkcję pełnych kół pan Jarek wziął z doświadczeń w modelarstwie. Koła wykonywał z włókien węglowych, kevlaru i żywic epoksydowych. Kół Expert używała kadra kolarzy od młodzików po seniorów.” Jak czytamy dalej: „Na wschód od Łaby nikt nie jest mu w stanie dorównać a i na Zachodzie niewielu ma konkurentów.”

Wycinek z gazety „Koła pana Jarka”
Zdjęcie: Czarne Trampki

Zakład Ekspert Szczecin Jarosław Zieliński produkował:

 • Dysk Expert niebieski – 700c / 650c / 650b
 • Dysk Expert brązowy – 700c / 650c
 • Dysk Expert karbon – 700c
 • Aero Quatro śmigło – 700c / 650c / 600c
 • Compact dysk – 700c
 • Compact śmigło – 700c / 650c
 • Aero Quatro śmigło – MTB – 559c

Zdjęcia:

Dysk Expert niebieski – tył dysk 700c, przód 650b w kolorze niebieskim

Aero Quatro – Poniżej czteroramienne karbonowe koła Aero Quatro na szytkę produkcji Jarosława Zielińskiego na piastach Dura Ace pod kasetę 8s. Przednie koło 650c tył 700c. Z tego co mi wiadomo, koła Aero Quatro występowały również pod wolnobieg nakręcany, wtedy środek był toczony ze słynnej piasty Campagnolo Record. Koła były produkowane w rozmiarach 28′, 26′ i 24′ pod szytki oraz 26′ pod oponę (wówczas posiadały aluminiową obręcz).

Aero Quatro 24″
Aero Quatro 24″

COMPACT – pełny dysk tylny 700c z napisem COMPACT, przednie koło trójramienne 650c / 700c z napisem COMPACT. Wykonane z karbonu.

Ellsworth Polski Związek Kolarski Ekspert Szczecin Dysk Trispoke COMPACT
Mistrzostwa Świata Juniorów, Ateny, 4-8 Sierpnia 1999
Zdjęcie: Czarne Trampki
Expert Compact przód 650c
Zdjęcie: Czarne Trampki
Ellsworth Polski Związek Kolarski Ekspert Szczecin Dysk COMPACT
Mistrzostwa Świata Juniorów, Ateny, 4-8 Sierpnia 1999
Zdjęcie: Czarne Trampki

Aero Quatro Compact MTB

Aero Quatro Compact MTB 559c

Koła prototypowe

Zdjęcie: Czarne Trampki
Zdjęcie: Czarne Trampki
Zdjęcie: Czarne Trampki

Możesz również polubić…

3 komentarze

 1. Lks trasa zg pisze:

  12 lat temu dostałem komplet tych kół(dysk i Quatro) w ramach modyfikacji zwykłej klubowej szosy pod kątem jazdy na czas. Koła były dość podmeczone, ale wagowo nie było tragedii w porównaniu do zachodniej konkurencji. Modyfikacja była możliwa tylko dlatego, że miałem w rowerze napęd 8rz a koła były pod wolnobieg. Niestety w decydującym momencie na 10min przed startem poczciwa Reginę CH… strzelił i jechałem na zwykłym koła 😜

  • Kacper Duda pisze:

   Dobra historia! Wcześniejsze wersje Aero Quatro a i dyski Expert właśnie były na wolnobieg nakręcany a późniejsze jak u mnie na kasetę. Zieliński wyprodukował tego masakrycznie dużo 😀 Masz jakieś zdjęcia z tego czasu?

 1. 17 listopada 2021

  […] która wyszła spod ręki Lecha na uwagę zasługują również koła krajowej produkcji – Expert Szczecin – Jarosław Zieliński. Rower z kolekcji Krzysztof Pieczka. Pełny bikecheck […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *