Saiko / Kowalski – Janusz Kowalski

Stery SAIKO to według mnie najpopularniejsze stery jakie można znaleźć w dosłownie każdym rowerze używanym przez kluby kolarskie. Lekkie, niskie i na łożyskach igiełkowych. Stery często można zauważyć na starych fotografiach w Rychtarskich / Orłowskich / Rometach Super.

Zakład Produkcyjno-Handlowy “SAIKO” Janusz Kowalski
ul. Złota 5
62-002 Suchy Las (Poznań)

Stery to nie jedyne produkty, jakie powstawały w zakładzie Pana Janusza Kowalskiego pod Poznaniem. Ogólnie firma działa od 1980 roku i początkowo zajmowała się produkcją elementów do silników okrętowych. Produkcja części rowerowych zaczęła się w 1986. Początkowo były to stalowe stery dla firmy Romet pod nazwą firmy JAKO – JAnusz KOwalski. Spójrzcie na plakat klubu Bizon Bieganów z 1991 roku.

Bizon Bieganów 1991 – JAKO – Janusz Kowalski – fot. Czarne Trampki

Kolejnie powstały pierwsze autorskie stery KOWALSKI o nazwie wybitej na misce, wyglądem przypominają stery Campagnolo C-Record 1 gen. W tej wersji były kulki a nie wałeczki (igiełki). Zaczęto je produkować w 1992 roku.

Stery Kowalski (SAIKO) – fot. Czarne Trampki
Pudełko Stery J. Kowalski POLAND – fot. Oliwier Sokólski

Za dwa lata w 1994 powstały te klasyczne igiełkowe SAIKO. Co ciekawe, pierwsza wersja wspomnianych już igiełkowych sterów nosiła nazwę SAJKO pisane przez J. Dlaczego tak? Nadal jak w przypadku JAKO, nazwa firmy pochodzi od imienia i nazwiska ale tutaj dorzucamy jeszcze dwie pierwsze litery imienia SAra, córki Pana Janusza i odejmujemy literkę A. SAraJanuszKOwalski. Poniżej zdjęcie miski z grawerem SAJKO.

Stery SAJKO

Dla „łatwiejszego” graweru firmę nazwano SAIKO przez I. Tak istnieje do dnia dzisiejszego.

Stery Saiko 1′ – fot. Bartosz Turski
Stery Saiko 1 1/8′
Stery Saiko 1′ C-Record style
Stery Saiko prototyp anodowane – nigdy nie weszły do sprzedaży
Stery Saiko prototyp anodowane – nigdy nie weszły do sprzedaży
Na strychu kurzy się stary rower wyścigowy? Może w szafie trzymasz stare kolarskie ubrania, kaski, buty czy okulary? Albo w kartonie ze zdjęciami leżą fotografie, na których pojawiają się kolarzówki? 

Podziel się tym z nami – napisz lub prześlij zdjęcie, a ja pomogę Ci odkryć historię tych skarbów! Lub podzielimy się nią z innymi! Wyślij wiadomość email 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *