Gałka do starego radia – poradnik

Poniżej przedstawię wam jak w najprostszy sposób odtworzyć za pomocą oprogramowania CAD oraz druku 3d (wydruk z żywic) gałkę do starego radia. Jako przykład posłużę się tutaj gałką do Radiotehnika RT Riga 10. Co musimy posiadać?

  • Fizycznie oryginalną gałkę
  • Suwmiarkę
  • Oprogramowanie CAD (FreeCAD / Fusion360 – z najtańszych i wygodnych opcji)
  • Drukarkę 3D SLA (bądź zlecić to firmie zajmującej się drukiem)

Jak najprościej zrobić model takiej gałki? W oprogramowaniu CAD (Fusion360 bądź FreeCAD) robimy za pomocą funkcji Szkic, przekrój ćwiartki gałki. Jak ten szkic ma wyglądać? Najlepiej zobrazują to wam poniższe zrzuty ekranu. Warto wspomnieć, że na tym etapie nie wykonujemy wypustów „antypoślizgowych”. Wiecie, tych wypustek żeby palce nie ślizgały się po gałce.

Wstępny szkic przekroju gałki, kolor błękitny to materiał / wypełnienie gałki
Zwymiarowany szkic gałki na podstawie rzeczywistych wymiarów oryginalnej gałki
Przekrój gałki, zrzut ekranu obrazujący

Mając wykonany szkic, za pomocą funkcji obrotu według osi (Revolve) tworzymy bryłę gałki. Efektem tego obrotu powinien być widok podobny do poniższego.

Mając wstępną bryłę gałki, do pełni szczęścia potrzebujemy ją uzbroić w wypustki „antypoślizgowe”. Najłatwiej zrobić to używając płaszczyzny stycznej do walca. Następnie na tej płaszczyźnie zrzutować punkty charakterystyczne gałki i narysować linię, która posłuży do stworzenia jednej wypustki. Jak? Za pomocą funkcji rury.

Szkic linii za pomocą której stworzymy wypustkę
Stworzenie wypustki za pomocą funkcji rury (Pipe)

Kolejnie za pomocą kreatora szyku według osi gałki „odbijemy” resztę wypustek. Efektem finalnym jest poniższe zdjęcie.

Za pomocą tej samej operacji, wykonamy w miejscu mocowania potencjometru również podobne wypustki. Dzięki nim gałka nie będzie obracała się na zamocowanym potencjometrze.

Pozostaje wykonać wzmocnienie gałki. Dajemy odsunięcie płaszczyzny od płaszczyzny. Potem rzutujemy geometrię ścianek. Szkicujemy wstępny zarys wzmocnienia. Na sam koniec wyciągamy.

Podgląd etapu wykonywania wzmocnienia gałki
Efekt finalny modelowania gałki

Pozostaje nam zapisanie modelu gałki do formatu STL i wydrukowanie go.

Najlepszą metodą będzie wydruk z żywicy – metoda SLA. Dzięki niej otrzymamy odwzorowanie gałki bez widocznych warstw. Koszt takiego wydruku jest większy niż metodą FDM, jednak dla efektu finalnego warto. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wydruk filamentowy, polecam ABS i wykończenie wydruku acetonem.

Oryginał po lewej / wydruk z żywicy po prawej

Poszukujecie gotowych modeli 3d elementów zamiennych do radioodbiorników? Zerknijcie na mój profil w serwisie www.cults3d.com

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *