Emblemat Diora – Radio Menuet / Calypso

Reprodukcja napisu Diora na radioodbiornik Menuet / Calypso powstał jeszcze za czasów, kiedy nie miałem swojej drukarki. Należałem wtedy do koła naukowego Grawizja działającego na wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. W tym miejscu zaczęła się moja przygoda z drukiem 3D. Zapisaniem na koło naukowe pochwaliłem się mojemu przyjacielowi Kubie. Jest on fanem pociągów i starych radioodbiorników. Podpuścił mnie wtedy słowami „Takiej DIORY to na tej drukarce pewnie nie da się wydrukować”. Nie mogłem odpuścić! Wykonałem mu ten napis!

Ogólnie w najlepszym przypadku w Menuecie albo Calypso mamy jakieś szczątki napisu. U Kuby pozostał tylko ślad po napisie. Zrobiliśmy wtedy zdjęcie idealnie na wprost z linijką. Zdjęcie przerzuciłem następnie do programu CAD i obrysowałem w szkicowniku. Użyłem praktycznie tylko linii i funkcji zaokrąglania. Po kilku chwilach napis był gotowy. Niestety z etapu rysowania nie mam żadnego zdjęcia, nawet nie zachowałem pliku z historią zmian. Plik wyeksportowałem do formatu .STL i w tamtym momencie zaniosłem na koło naukowe aby w końcu nauczyć się samodzielnie wydrukować swój projekt. Wtedy Tomek Szuliński posiadał Zortrax M200, którego swoją drogą ma do dzisiaj! Pokazał mi wtedy jak to wszystko obsługiwać i w taki sposób powstał od początku do końca mój pierwszy zamodelowany i wydrukowany element. Napis do dnia dzisiejszego ozdabia Menueta w pokoju!

Część modeli napisów już udostępniłem za darmo dla potomnych tak aby inni mogli uzupełnić swoje radia o emblematy. W wolnym czasie będę uzupełniał o kolejne. Znaleźć je możecie na thingiverse. O tutaj: https://www.thingiverse.com/plasterek3d/designs

Jak drukować emblematy?
Drukarka: Prusa Mk2s
Filament: PLA Fiberlogy Biały / Beżowy
Dysza: 0.2

Diora Menuet / Calypso

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *